Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Ekonomisindeki Gelişmelere İlişkin Haftalık Değerlendirme

Dünya Ekonomisindeki Gelişmelere İlişkin Haftalık Değerlendirme

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
51 0

Fed’in Temkinli Duruşu Devam Ediyor

Dünya genelinde enflasyonla mücadele kapsamında atılan adımların makroekonomik veriler üzerinde olumlu sonuçlar vermeye devam etmesine rağmen, Fed’in temkinli duruşu sürüyor. Bu çerçevede, Fed’in Bej Kitap raporu ve büyüme verileri yakından takip ediliyor.

ABD’de ve Avrupa’da Gelişmeler

Amerika Birleşik Devletleri’nde menkul kıymet takas süresinin 1 güne indirilmesi, dolar endeksinde düşüşe neden olurken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ve altının ons fiyatında hareketlilik yaşanıyor. Öte yandan, Avrupa’da Almanya’da enflasyon ve Avro Bölgesi’nde büyüme verileri yatırımcıların odağında bulunuyor. ECB yetkililerinin açıklamaları da piyasalarda yakından takip ediliyor.

Asya ve Orta Doğu’da İzlenen Gelişmeler

Asya’da Çin hükümetinin ekonomiyi destekleyici adımlar atacağı beklentileri risk iştahını artırırken, teknoloji hisselerine olan ilgi yükseliyor. Orta Doğu’da ise artan gerilimler ve OPEC+ toplantısındaki karar süreci yakından izleniyor.

Yurt İçindeki Durum

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi dün satış ağırlıklı bir seyir izlerken, dolar/TL kuru da dar bantta dalgalanma gösterdi. Yurt içinde veri gündemi sakin seyrederken, teknik açıdan BIST 100 endeksinde belirli destek ve direnç seviyeleri dikkatle takip ediliyor.

İlgili Yazılar