Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünyanın En Büyük 9 Petrol Şirketinin Kârları Azaldı

Dünyanın En Büyük 9 Petrol Şirketinin Kârları Azaldı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
37 0

9 Petrol Devinin Kârı Geçen Yıla Göre Yüzde 18,5 Azaldı

Dünyanın en büyük 9 petrol şirketinin yılın ilk çeyreğinde elde ettiği kâr, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,5 azalarak 66 milyar dolar olarak gerçekleşti. Amerikalı ExxonMobil, Chevron, Hollandalı Royal Dutch Shell, İngiliz bp, Fransız TotalEnergies, İtalyan Eni, Rus Rosneft, Norveçli Equinor ve Suudi Aramco’nun bu dönemdeki toplam kârı 2023’e göre düştü.

Rosneft ve TotalEnergies Kârlarını Artırdı

Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft, kârını yüzde 35 artırarak 5,4 milyar dolara yükseltti. Fransız enerji şirketi Totalenergies ise kârını yüzde 1,8 artırarak 5,7 milyar dolara çıkardı. Bu durum, diğer petrol şirketlerinin kârlarındaki genel düşüşe karşın dikkat çekti.

Petrol Fiyatlarındaki Değişim ve Emtia Endeksleri

Petrolün varil fiyatının artması beklenirken, petrol fiyatlarının diğer emtialardan daha yavaş yükseldiği görüldü. Petrol fiyatlarının 2023’ün ilk çeyreğinden bu yana her çeyrekte arttığı belirtilirken, bazı emtiaların petrolü geride bıraktığı vurgulandı.

Fereydoun Barkeshli’nin Değerlendirmesi

Viyana Enerji Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Fereydoun Barkeshli, petrol fiyatlarındaki artışa rağmen şirketlerin düşen kârlarının birkaç sebebi olabileceğini belirtti. Uluslararası ve ulusal petrol şirketlerinin kâr marjları arasındaki farka dikkat çeken Barkeshli, rafinerilerin petrol tüketimindeki rolünün değiştiğine değindi.

İlgili Yazılar