Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. EPDK, Farklılaştırılmış Akaryakıtlarla İlgili Yeni Kararı Yayımladı

EPDK, Farklılaştırılmış Akaryakıtlarla İlgili Yeni Kararı Yayımladı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
37 0

EPDK’nın Yayımladığı Kararla Fiyat Farkı Uygulanmayacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan yeni bir karar, farklılaştırılmış akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanmasını sonlandırıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan “8370 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kurul Kararı” kapsamında, artık fiyat farkı uygulanamayacak.

Yürürlükten Kaldırılan İbareler ve Metinler

Karar kapsamında, “DKA (Diğer Kodlu Akaryakıt) olarak kullanılacak mı?” ibaresi ile ilgili bilgi ve “Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir.” ifadesi, yürürlükten kaldırıldı. Bu değişikliklerle tüketicilerin ve işletmelerin akaryakıt alım süreçlerindeki karışıklıkların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yürürlük Tarihi ve Açıklamalar

EPDK’nın açıklamasına göre, söz konusu Karar 15 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Dağıtıcı lisansı sahipleri farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebilecek ancak aynı tür akaryakıtlarda artık birden fazla fiyat olmayacak. Bu kararın, tüketicilerin hizmet kalitesini artırmayı ve işletmelerin operasyonlarını kolaylaştırmayı amaçladığı belirtildi.

EPDK ayrıca, petrol piyasası mevzuatına göre, dağıtıcı lisansı sahiplerinin yüzde 0,5 oranını geçmemek kaydıyla akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik çeşitli katkı maddelerini akaryakıta ekleyebileceğini ve bu konudaki mevcut düzenlemelerde herhangi bir değişiklik yapılmadığını duyurdu.

İlgili Yazılar