Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ET VE SÜT KURUMU SALMONELLA POZİTİF OLAN ETLERİ İMHA EDECEK

ET VE SÜT KURUMU SALMONELLA POZİTİF OLAN ETLERİ İMHA EDECEK

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
21 0

ESK’ten Salmonella Pozitif Etler İçin İmha Kararı

Et ve Süt Kurumu (ESK), yapılan analiz sonucunda salmonella pozitif olan etlerin imha edileceğini açıkladı. ESK, bu ürünlerin ne satışa ne de üretime sokulmayacağını belirtti.

Yurt Dışından Gelen Etlerin Kontrolü

ESK’nın yaptığı açıklamada, piyasa regülasyonu kapsamında yurt dışından alınan canlı hayvan ve karkas etlerin kontrol edildiği vurgulandı. İthal edilen etlerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol edilerek analizlerinin yapıldığı ifade edildi.

Salmonella Pozitif Etlerin Durumu

9 Mayıs’ta gerçekleştirilen mikrobiyolojik analizlerde salmonella pozitif sonuçlar alınan bir parti etin hijyen standartlarına uygun Sayfahaber.com olmadığı belirlendi. Bu etler reddedilerek yüklenici firmaya ihtarname çekildi. Firma itirazlarını yaptı ancak yapılan değerlendirme sonucunda etlerin imha edilmesi kararlaştırıldı.

ESK yaptığı açıklamada, kamu güvencesiyle yapılan et ve canlı hayvan ithalatında yüksek hijyen standartlarının uygulandığını ve halk sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirtti. Ayrıca, piyasa regülasyonunu etkisizleştirmeye yönelik haberlere itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar