Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Fransa’da Politik Arenada Neler Oluyor?

Fransa’da Politik Arenada Neler Oluyor?

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
29 0

Aşırı Sağın Yükselişi ve Sol İttifak

Fransa Ulusal Meclis seçimlerinin ilk tur sonuçları açıklandı ve sandık çıkış anketleri, aşırı sağcı Le Pen’in zaferini gösteriyor. Bir önceki seçimlere göre sol ittifak da önemli bir kazanım elde ederek Meclisteki sandalye sayısını artırdı. Erken seçimin tek kaybedeni ise Macron oldu.

Macron’un Zor Durumu

Macron, şimdiden ikinci tur için aşırı sağa karşı ittifak arayışını yineledi ancak ilk turda beklenen sonucu alamadı. Aşırı sağın olası başbakan adayı Jordan Bardella’ya görevi vermek zorunda kalma ihtimaliyle karşı karşıya olan Macron, 9-11 Temmuz tarihlerinde NATO Zirvesi için ABD’de olacak.

Fransa’yı Bekleyen Sorular

Fransa, erken seçim olasılığı ve siyasi belirsizlikle karşı karşıya. Macron’un partisi harici partilerin bir araya gelip erken seçim kararı alması ya da Macron’un başarısızlık olarak kabul edip erken seçim kararı alması bekleniyor. Fransız toplumu ise aşırı sağ ve sol ittifak notalarını duymak istiyor.

Fransa’nın Geleceği

Fransız toplumu, siyasi sistemdeki zorlamalarla 5. Cumhuriyetin ölümünü mü ilan edecek? Aşırı sağ ve sol ittifakın Fransa’nın geleceğine dair hayalleri, siyasetin ve toplumun geleceğini belirleyecek. Fransa’nın geleceği, aşırı sağ ve solun çatışmasında şekillenecek ve ülkedeki toplumsal hareketlilik 1789’dan daha fazla olabilir.

İlgili Yazılar