Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gazze Şeridi’nde Bayram Namazı: Acılar Arasında Tekbir Sesleri

Gazze Şeridi’nde Bayram Namazı: Acılar Arasında Tekbir Sesleri

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
36 0

Filistinliler, Savaşın Gölgesinde Bayramı Kutladı

‘Gazze Şeridi’nde 9 aydır devam eden savaşa ve acılara rağmen tekbir sesleri arasında bayram namazını kılan Filistinliler, namaz sonrasında birbirleriyle bayramlaştı.

Geleneksel Bayram Ritüelleri Savaş Nedeniyle Yerine Getirilemedi

70 yaşındaki Filistinli Nizam en-Neccar, her yıl Kurban Bayramı’nda namazı açık alanlarda kılmayı ve kurbanları da yine açık alanlarda kesmeyi gelenek haline getirdiklerini ancak bu yıl savaş nedeniyle bu geleneği yerine getiremediklerini söyledi.

Gazze’de Savaşın Etkileri

Devam eden savaş, Gazze’ye kurbanlık girişinin engellenmesi ve abluka nedeniyle sadece çok az sayıda kişinin kurban kesebildiğini aktaran Neccar, Gazze’de durumun çok kötü olduğunu, İsrail’in evlerini yıktığı için insanların çadırlarda yaşadığını ifade etti.

Umutsuzluk ve Mücadele

Neccar, Gazze halkının zillet içinde değil onurlu bir hayat yaşamak istediğini, zaferin elde edileceğini ve sıkıntıların sona ereceğini belirtti.

Filistinli Zarife Aşur da evlerinin İsrail tarafından yıkıldığını ve bayram namazını evlerinin önünde kıldıklarını ifade etti. Katliam ve yıkımdan dolayı Gazze’de bayram olmadığını söyleyen Aşur, “Dünyaya, acı ve yaralara rağmen galip geleceğimizi söylüyoruz.” diye konuştu.

İlgili Yazılar