Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gazze’de Açlık ve Sağlık Krizi Derinleşiyor

Gazze’de Açlık ve Sağlık Krizi Derinleşiyor

haberci haberci - - 3 dk okuma süresi
54 0

Kemal Advan Hastanesi’nde Yakıt Krizi: Bebekler ve Hastalar Tehlikede

Gazze Şeridi‘nin kuzeyinde bulunan Kemal Advan Hastanesi’nin Müdürü Hüsam Ebu Safiye, hastanenin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, birkaç saat içinde yakıt gelmezse hastanenin hizmet dışı kalacağını ve bu durumun kuvözdeki bebekler ve hastalar için ölümcül sonuçlar doğurabileceğini açıkladı.

Gazze’de Gıda ve Sağlık Krizi: Çocuklar ve Yaşlılar Tehlikede

Ebu Safiye, Kuzey Gazze ve Gazze kentlerinde sağlık sisteminin ilaç ve tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle minimum kapasiteyle çalıştığını belirterek, un dışında yiyecek bulunmaması ve yetersiz beslenmenin hastaneye birçok çocuğun getirilmesine sebep olduğunu ifade etti. Bölgede açlık nedeniyle çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere ciddi bir felaket yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Uluslararası Yardım Çağrısı

Ebu Safiye, uluslararası kuruluşlara ve Birleşmiş Milletler’e (BM) en kısa sürede hastaneye yakıt, ilaç ve tıbbi malzeme tedarik etme çağrısında bulunarak, Gazze’deki acil yardım ihtiyacını vurguladı.

BM ve UNICEF’ten Açıklamalar

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze’de ciddi gıda kıtlığıyla mücadele eden çocukların sayısının yüksek olduğunu duyururken, Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada açlıktan ölen Filistinli sayısının 33 olduğu belirtildi.

Okula Gidemeyen Çocuklar

Gazze’de 625 binden fazla çocuğun 8 aydan uzun süredir okula gidemediği bildirilirken, UNRWA öğrencilerinin eğitim faaliyetlerine geri dönmesinin önemine vurgu yapıldı. İsrail saldırılarından kaçan sivillerin sığındığı okullara da saldırılar düzenlendiği belirtildi.

İsrail Saldırılarının Sonuçları

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının sonuçları da açıklandı. Gazze’de son 24 saatte gerçekleşen saldırılarda 47 Filistinlinin hayatını kaybettiği, toplamda ise yaşamını yitirenlerin sayısının 37 bin 765’e ulaştığı belirtildi. Enkaz altında kalan binlerce cesedin bulunduğu ve sivil altyapının da zarar gördüğü açıklamada yer aldı.

İlgili Yazılar