Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gazze’de Eğitim Krizi Derinleşiyor

Gazze’de Eğitim Krizi Derinleşiyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
31 0

İsrail Saldırıları Sonucu Binlerce Öğrenci Eğitim Hakkından Mahrum Bırakıldı

Gazze’deki Filistin hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Siyonist işgalin Gazze’de yürüttüğü saldırılar nedeniyle 800 bin erkek ve kız öğrenci eğitim haklarından mahrum bırakıldı. Yaklaşık 40 bin lise öğrencisinin üniversite sınavlarına giremediği belirtilirken, öğrencilerin sınava girememesi geleceklerini tehdit eden ciddi bir ihlal olarak değerlendirildi.

Gazze’de Eğitim Hizmet Veren Yapıların Durumu Kritik

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında kadınları ve çocukları hedef aldığı vurgulanırken, binlerce öğrenci ve eğitim çalışanının hayatını kaybettiği ya da yaralandığı belirtildi. Gazze’deki eğitim hizmet veren yapıların yüzde 85’inin kullanılamaz hale geldiği, eğitim sürecinin yeniden başlamasında büyük zorluklar yaşanacağı vurgulandı.

İnsani Kriz Derinleşiyor: Çocuklar Açlıktan Ölüyor

Gazze Şeridi’ndeki Kemal Advan Hastanesi Müdürü, son dönemde yetersiz beslenme nedeniyle hastanede bir çocuğun yaşamını yitirdiğini belirtti. Son bir haçta 4 çocuğun daha hayatını kaybettiği açıklanırken, 250 çocuğun ise yetersiz beslenme ve sıvı kaybı nedeniyle hastaneye getirildiği ifade edildi. İsrail ve ABD yönetiminin insani yardım ve gıda konusunu siyasi baskı aracı olarak kullandığına dair açıklamalar da yapıldı.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda en az 37 bin 551 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 85 bin 911 Filistinlinin yaralandığı bildirilirken, enkaz altında binlerce ölü olduğu ve sivil altyapının da tahrip edildiği belirtildi.

İlgili Yazılar