Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hamas’tan İsrail Hükümetine Sert Tepki

Hamas’tan İsrail Hükümetine Sert Tepki

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
34 0

Hamas, İsrail’in Gazze’deki Saldırılarına Tepki Gösterdi

‘Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki canice saldırılar sonrası için Filistin halkının siyasi geleceğiyle ilgili İsrail hükümetinin ve ABD yönetiminin planlarına sert tepki geldi. Açıklamada, “faşist İsrail hükümetinin başarısızlık ve hayal kırıklığı yolunu takip etmedeki ısrarı” şeklinde değerlendirildi.

Filistin Halkı Kaderini Kendi Belirleyecek

Açıklamada, “Bu kötü niyetli planlar, Filistinlilerin kararlılığı ve iradesi karşısında uygulamaya konacak bir yol bulamayacak. Filistin halkının kaderi ve bu canice saldırıların yenilgiye uğratılmasından sonra Gazze Şeridi’nin geleceği, Filistin halkımız tarafından belirlenecek, başkası tarafından değil.” ifadelerine yer verildi.

İsrail’in Açıklamaları ve Gerçekler

İsrail, Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail’e kapsamlı saldırı düzenlediğini iddia etti. Ancak İsrail’in açıklamalarına göre 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsrailli öldüğü belirtilirken, Filistinli kaynaklara göre en az 37 bin 658 Filistinli hayatını kaybetti, 86 bin 237 kişi yaralandı.

Çatışmalarda Karşılıklı Esir Takası

Çatışmalara ara verilerek karşılıklı esir takası yapıldı. Ancak İsrail, binlerce Filistinliyi hala alıkoymaya devam ederken, Filistinli kaynaklar enkaz altında binlerce ölü olduğunu bildiriyor. İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana toplamda 665 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İlgili Yazılar