Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: “Kentsel Dönüşüm ve Konut Arzını Artıracak Yeni Düzenleme Geliyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: “Kentsel Dönüşüm ve Konut Arzını Artıracak Yeni Düzenleme Geliyor”

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
37 0

Gayrimenkul Yatırım Fonlarına Yeni Yatırım Kapısı Açılıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşümün finansmanı ve konut arzının artmasında önemli bir rol oynayacak yeni düzenlemede son aşamaya gelindiğini açıkladı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak.

Proje Gayrimenkul Yatırım Fonları Yatırım Olanakları Sunacak

Bakan Şimşek, SPK’nin hazırladığı Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) düzenlemesi sayesinde gayrimenkul yatırım fonlarının artık gayrimenkul projelerine yatırım yapabileceğini belirtti. Bu adımın konut arzının artmasıyla birlikte konut fiyatlarının kontrol altına alınmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Yatırımcılara Güvenceli Yatırım İmkanı Sağlanacak

Bakan Şimşek, SPK’nin hayata geçireceği proje ile yatırımcıların risklerinin azaltılması ve haklarının korunması amacıyla teminat mekanizması getirileceğini ifade etti. Yeni düzenleme ayrıca yatırımcılara fon faaliyetleriyle ilgili değişikliklerde çıkış hakkı tanıyarak mağduriyetlerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Tasarruf Eğilimine Katkı Sağlayacak Düzenleme

Düzenleme ile toplumda genel anlamda tasarruf eğiliminde artış beklenirken, konut piyasasında arzın artmasıyla fiyatların düşüş eğilimine geçmesi hedefleniyor. Böylece, konut üreticilerinin finansman ihtiyaçları sermaye piyasalarından karşılanabilecek ve tasarruf sahipleri küçük birikimlerini gayrimenkul projelerinde değerlendirebilecek.

İlgili Yazılar