Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye’nin Ekonomi Programı Değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye’nin Ekonomi Programı Değerlendirmesi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
52 0

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, sosyal medya hesabından Türkiye’nin ekonomi programını değerlendirdi. Bakan Şimşek, açıklamasında şunları kaydetti:

Dezenflasyon Programı Öncelikli Hedef

Bakan Şimşek, Türkiye’nin ekonomi programının ana hedefinin dezenflasyon olduğunu belirtti. Açık veya örtülü bir kur hedeflerinin olmadığını vurguladı.

Öngörülebilir Politikalar ve Güven Artışı

Bakan Şimşek, kural bazlı ve öngörülebilir politikalarla başarıya ulaşıldıkça güvenin arttığını ve portföy tercihlerinin Türk Lirası’na yönlendiğini dile getirdi. Bu durumun ülkeye kaynak girişini hızlandırdığını belirtti.

Uluslararası Sermaye Girişi ve Finansman İmkanları

Bakan Şimşek, TL varlıklara olan yabancı ilgisinin arttığını, bankaların ve reel sektörün yurtdışından uzun vadeli ve daha uygun koşullu kaynak sağladığını ifade etti. Ayrıca, çok taraflı bankalardan dış finansman imkanlarının da arttığını belirtti.

Programın Olumlu Etkileri

Bakan Şimşek, programın olumlu sonuçlarıyla uluslararası sermaye girişinin vadesinin daha da uzayacağını söyledi. Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihlerinin ve artan dış kaynak girişinin rezervleri güçlendirdiğini vurguladı.

Program hedefleri doğrultusunda makro finansal istikrarı koruyacak ve güçlendirecek adımların atılacağını belirten Bakan Şimşek, “Programımızı güçlendirecek adımları atmaya devam edeceğiz” dedi.

İlgili Yazılar