Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışılıkla Mücadele İçin Yeni Vergi Paketi Hazırlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışılıkla Mücadele İçin Yeni Vergi Paketi Hazırlıyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
39 0

Vergi Paketi ile Kayıt Dışılıkla Mücadele Hedefleniyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi incelemeleri ve saha denetimleri aracılığıyla kayıt dışılıkla mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık, vergi mevzuatında yapılmasını önerdiği değişikliklerle kayıt dışılıkla mücadeleye yasal destek verilmesini hedefliyor.

Günlük Hasılat Tespitleri ve Yıllık Hesaplama

Vergi paketi kapsamında özellikle hizmet işletmelerinde günlük hasılat tespitlerinin yıllık hasılat hesabında dikkate alınması planlanıyor. Mükelleflerin beyan ettiği hasılat ile yapılan denetimler arasında fark bulunması durumunda mükellefler izaha davet edilecek.

Gelir ve Kurumlar Vergisinde Tevkifat Genişletiliyor

KDV’de olduğu gibi gelir ve kurumlar vergisinde de kayıt dışılığın yaygın olduğu sektörlerde tevkifat yapılabilmesi için Cumhurbaşkanı’na yetki verilmesi öngörülüyor. Özellikle hizmet sektörü ve elektronik ticaret platformlarından yapılan ödemelerde tevkifat uygulanacak.

Usulsüzlük ve Özel Usulsüzlük Cezaları Artırılıyor

Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları, her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak. Ayrıca, fatura verilmemesi ve alınmaması durumlarında uygulanan cezalar artırılarak caydırıcılığın artması hedefleniyor.

Kayıt Dışı Çalışanlara Artırımlı Cezalar Geliyor

Kayıt dışı çalışanlara uygulanacak vergi ziyaı cezaları artırılacak. Ayrıca, başkasının hesabını kullananlara ve kullandıranlara özel usulsüzlük cezaları kesilmesi öngörülüyor.

Elden Kira Ödemelerine Yaptırımlar

Pakette, meskenlerini kiraya verenlerin elden aldığı kira bedellerine ilişkin özel usulsüzlük cezaları yer alacak. Ayrıca iş yeri kiralamalarında da benzer düzenlemeler yapılacak.

Hapis Cezaları ve Etkin Pişmanlık Hükümleri

Vergi Usul Kanunu’nda yer alan kaçakçılık suçları için öngörülen hapis cezalarının alt sınırının artırılması ve etkin pişmanlık hükümlerinin kaldırılması gibi çalışmalar da paket kapsamında yer alıyor.

İlgili Yazılar