Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Yerli ve Milli Sistemi UTTS Akaryakıt Sektöründe Usulsüz Fatura Kullanımına Son Verecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Yerli ve Milli Sistemi UTTS Akaryakıt Sektöründe Usulsüz Fatura Kullanımına Son Verecek

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
31 0

UTTS ile Vergi Kaybının Önüne Geçilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, akaryakıt sektöründe usulsüz fatura kullanımını engellemek ve vergi kaybını önlemek amacıyla geliştirdiği yerli ve milli sistem olan Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) ile ilgili tüm altyapı çalışmalarını tamamladı. UTTS, akaryakıt alan vergi mükellefi araçları otomatik olarak tanıyarak fiş ve faturalarda bu bilginin yer almasını sağlayacak.

UTTS’in Hedefi ve İşleyişi

Gelir İdaresi Başkanlığı, UTTS aracılığıyla akaryakıt sektöründe her yıl 15 milyar lirayı bulan vergi kaybının önüne geçmeyi hedefliyor. Sadece vergi mükellefleri için zorunlu olan UTTS, iş yerlerine ait veya kiralama yoluyla edinilen taşıtlara taşıt tanıma birimini 31 Aralık 2024’e kadar taktırmayı gerektirecek. Bu sayede usulsüz fatura uygulamalarının önüne geçilecek ve vergi güvenliği sağlanacak.

UTTS’in Sağladığı Avantajlar

UTTS sayesinde akaryakıt harcamalarını gider gösterebilmek için ödeme kaydedici cihaz fişi alma zorunluluğu getirilecek. 2025 yılından itibaren UTTS’nin devreye girmesiyle usulsüz fatura uygulamalarının son bulması bekleniyor.

UTTS’in Kurulum Süreci

UTTS’nin kurulum ve işletme görevi Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğüne verilmiş olup, akaryakıt dağıtım şirketleri, akaryakıt istasyonu işletmecileri, donanım üreticileri ve vergi mükellefleri sistemde yer alacaklar. UTTS’nin kurulum aşaması bu yıl tamamlanacak ve akaryakıt istasyonlarına ilişkin teknik hazırlık çalışmaları devam ediyor.

İlgili Yazılar