Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İktidar Açıklamalarına Tepki: Asgari Ücretlinin Kaybı Derinleşti

İktidar Açıklamalarına Tepki: Asgari Ücretlinin Kaybı Derinleşti

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
38 0

Asgari Ücretlinin Kaybı Derinleşiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Göstergeler olumlu ilerliyor” diyerek asgari ücrete ara zam yapılmayacağını açıkladı. Ancak CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay’ın hesaplamalarına göre ocaktan bu yana asgari ücretlinin kaybı derinleşiyor. Asgari ücretli, sofrasından 60 kilogram kıyma, 349 kilogram tavuk eti, 104 kilogram beyaz peynir, 74 litre zeytinyağı ve 425 adet ekmek eksildi.

Asgari Ücretli Haziranda Ne Alabiliyor?

Ocak ayında maaşıyla 100 kilogram kıyma alan asgari ücretli, haziranda ise 40 kilo kıyma alabiliyor. Eğer asgari ücret, kıymaya yapılan zam oranında artsaydı, bu ay 42 bin TL olacaktı. Ayrıca, ocakta 32 lira olan tavuk etinin kilogram fiyatı haziranda 92 liraya çıktı. Ocakta maaşıyla 531 kilogram tavuk eti alabilen asgari ücretli, bu ay ise 182 kilo tavuk eti alabiliyor.

İktidar Eleştirilerle Karşılaşıyor

CHP’li Akay, iktidarı eleştirerek, “Enflasyonun yüzde 75’i aştığı, açlık sınırının 15 bin liradan 19 bin liraya, yoksulluk sınırının ise 49 bin liradan 62 bin liraya yükseldiği bir ortamda iktidar emekçilerin cebinin erimesini görmezden geliyor” ifadelerini kullandı. “İktidar emekçinin lokmasına göz dikti” diyen Akay, “Enflasyon yükseldi, alım gücü yerle yeksan edildi. Sefalet düzenini reddediyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar