Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
9 0

İngiltere’ye Aşçılar, Yazılımcıları Geçti

Financial Times’ın resmi veriler üzerinde yaptığı analize göre, İngiltere’ye vasıflı işçi vizesiyle gelen göçmenler arasında en yaygın meslek aşçılık oldu ve yazılımcılığı geride bıraktı.

İşgücü Açığının Yansımaları

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan rakamlara göre, son bir yılda yaklaşık 6,203 şefe vasıflı işçi vizesi verildi. Bu rakam bir önceki yıla göre %54 arttı. Aynı dönemde programcılara ve yazılım geliştiricilere verilen çalışma izni sayısı ise 8,752’den 4,280’e geriledi.

Sektörlerdeki Değişim

Bu zıt eğilimler, teknoloji sektöründe ve diğer beyaz yakalı mesleklerde işe alımların yavaşladığını, daha düşük ücretlerin olduğu sektörlerde işgücü bonus veren siteler açığının devam ettiğini gösterdi. Finans ve sigorta sektöründe verilen vizelerde %35 azalma yaşandı. Yönetim danışmanlarına verilen vizelerde %42’lik bir düşüş görüldü.

Asyalı Göçmenlerde Artış

Aşçılara verilen vizelerdeki artışta Güney Asyalı şeflere verilen vizelerin etkili olduğu belirlendi. Bu yılın ilk üç ayında verilen vizelerin yüzde 25’i Hintlilere, yüzde 22’si Bangladeşlilere ve yüzde 21’i Pakistanlılara verildi. İşgücü açığının devam etmesi, kasaplar ve restoran yöneticileri gibi pozisyonlarda çalışıp vize alanların sayısında da artışa neden oldu.

İlgili Yazılar