Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi Taşıyan Helikopter Düştü

İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi Taşıyan Helikopter Düştü

haberci haberci - - 1 dk okuma süresi
33 0

İran Devlet Televizyonuna Açıklama

İran devlet televizyonuna konuşan Cehromi, Reisi’yi taşıyan ve Doğu Azerbaycan eyaletinde düşen helikoptere ilişkin açıklamada bulundu. Cehromi, saat 14.30 civarında helikopterle iletişimin kesildiğini öğrendiklerini ve helikopterin bulutların üzerine çıkamaması ve sis ile bulutların içine girmesinin nedenlerinin araştırılması gerektiğini belirtti.

Kazanın Gelişimi

Helikopter kazası sonrası Cumhurbaşkanı Reisi’nin hayatını kaybettiği kesinleşince, Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir geçici cumhurbaşkanı olarak görevlendirildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni, Abdullahiyan’ın yerine geçici Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Arama Kurtarma Çalışmaları

Türkiye, İran’ın talebi üzerine arama kurtarma faaliyetlerine destek vermek amacıyla Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. Akıncı İHA’nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İran makamlarıyla paylaşıldı, ancak kurtulan olmadığı bildirildi.

Koordineli Çalışma

Cehromi, geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir’in Doğu Azerbaycan’daki ekiplerle koordineli şekilde çalışacak bir ekibin görevlendirildiğini ve kriz toplantılarının ardından bilgilendirme yapıldığını ifade etti.

İlgili Yazılar