Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İran’dan Gelen Ürünlerde GTİP Kodu Değişikliği Plastik Sektörünü Endişelendirdi

İran’dan Gelen Ürünlerde GTİP Kodu Değişikliği Plastik Sektörünü Endişelendirdi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
36 0

GTİP Kodu Değişikliği ile Vergi Kaçaklığı İddiaları

İran’dan ithal edilen bazı ürünlerde, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodu değişikliği yapılarak usulsüzlük iddiaları ortaya çıktı. Özellikle polietilen ve polipropilen hammadde ithalatında, ‘kompaund’ ürünlerin Türkiye’ye getirildiği ve bu durumun vergi kaçakçılığına neden olduğu öne sürüldü.

İstatistiklere Yansıyan Artış

2023’ün ilk çeyreğinde İran’dan yapılan kompaund ithalatının 7.1 milyon dolar olduğu belirtilirken, bu rakamın 2024’ün ilk çeyreğinde 22.1 milyon dolara yükseldiği görüldü. Bu durum, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine de yansıdı.

Plastik Sektöründen Tepkiler

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve İstanbul Sanayi Odası gibi kurumlar, durumu Ticaret Bakanlığı’na iletti. İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi Serkan Güleç, haksız rekabete yol açan bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Denetimlerin Sıkılaştırılması Önerisi

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu, gümrükte denetimlerin sıkılaştırılması gerektiğini belirterek, usulsüz işlemlerin engellenmesi için tedbirler alınması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, polietilen kompaund ithalatında gözetim uygulanması gerektiğini dile getirdi.

İlgili Yazılar