Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İrlanda Başbakanı İsrail’in Refah’taki Saldırıları Kınadı

İrlanda Başbakanı İsrail’in Refah’taki Saldırıları Kınadı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
51 0

İrlanda Başbakanı Simon Harris, İsrail’in Refah’a Yönelik Saldırıları Kınadı

İrlanda Başbakanı Simon Harris, İrlanda’nın Wicklow bölgesinde basın mensuplarına, İsrail’in Refah’a yönelik devam eden saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Adalet Divanı Kararına Atıfta Bulundu

Harris, İsrail’in Refah’taki saldırılarının kınanması gerektiğini belirterek, saldırıların bölgedeki insani felaket açısından durumu daha da kötüleştireceğini vurguladı. Ayrıca Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını derhal durdurmasına hükmettiği kararına atıfta bulundu.

İrlanda’nın Tutumu ve Büyükelçiye Yapılan Muamele

Harris, İrlanda’nın Norveç ve İspanya ile Filistin devletini tanıma kararı aldığını hatırlatarak, “İsrail’deki büyükelçimizin maruz kaldığı muamele kesinlikle kabul edilemez” dedi. İrlanda’nın Tel Aviv Büyükelçisi Sonya McGuinness’in ülkesinin iddaci Filistin devletini tanıma kararı nedeniyle İsrail Dışişleri Bakanlığına çağrılmasını da değerlendiren Harris, bu durumu kabul edilemez bulduklarını ifade etti.

İsrail’in Gazze’deki Saldırıları

İsrail’in Gazze’de başlattığı saldırılarda en az 35 bin 903 Filistinlinin öldüğü, 80 bin 420 kişinin yaralandığı belirtildi. Harris, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları durdurması gerektiğini vurgulayarak, uluslararası toplumun bu konuda harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi.

İlgili Yazılar