Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İş Güvenliği İçin Kişisel Koruyucu Donanımların Önemi

İş Güvenliği İçin Kişisel Koruyucu Donanımların Önemi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
61 0

Koruyucu Donanımların Denetimi ve Önemi

Çalışanları iş kazalarının zararlarından ve meslek hastalıklarından koruma noktasında kalkan görevi gören kişisel koruyucu donanımlar, hayati önem taşıyor. Bu donanımlar arasında baret, toz maskesi, emniyet kemeri, iş ayakkabısı ve eldiven gibi ürünler yer alıyor. Bu ürünlerin ithalatına ilişkin denetimler Ticaret Bakanlığı tarafından yapılırken, piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yürütülüyor.

Piyasa Gözetimi ve Denetimi Faaliyetleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yürüttüğü piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri ile amaçlanan; piyasaya güvenli kişisel koruyucu donanım ürünlerinin sunulması, çalışanların ve diğer kullanıcıların güvenliğinin sağlanması ve haksız rekabetten kaynaklanan ekonomik kayıpların ortadan kaldırılmasıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, teknik düzenlemesine uygun olmayan veya güvenli olmadığı belirlenen ürünlere yasal yaptırımlar uygulamaktadır.

Geçen Yıl Yapılan Denetimler

Geçen yıl 56 farklı ilde gerçekleştirilen gözetim ve denetim faaliyetlerinde 367 firmada 745 ürün incelendi. 211 ürün uygunsuz bulunarak 59 işletmeciye toplam 4 milyon 342 bin 232 lira idari para cezası uygulandı.

2021 Yılında Alınan Tedbirler

2021 yılının nisan ayı itibarıyla 34 işletmeci tarafından piyasaya arz edilen 48 farklı ürün partisine ilişkin koruyucu ve önleyici tedbirler alındı. Yılın ilk 3 ayında söz konusu işletmelere 4 milyon 428 bin 463 lira idari para cezası kesildi.

İlgili Yazılar