Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İspanya, İsrail’e Karşı Soykırım Davasına Müdahil Olma Talebini Resmileştirdi

İspanya, İsrail’e Karşı Soykırım Davasına Müdahil Olma Talebini Resmileştirdi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
56 0

İspanya, Uluslararası Adalet Divanı’na Müdahil Olma Talebini Sundu

İspanya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail’e karşı “soykırım” suçlamasıyla açtığı davaya müdahil olma talebini resmileştirdi. Hem UAD’den hem de İspanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamalarda, İspanya’nın, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı başlattığı “Gazze Şeridi’ndeki Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesinin Uygulanması” konulu davaya müdahil olmak için gerekli resmi talebi, UAD’ye sunduğu bildirildi.

İspanya’nın Amaçları ve Değerlendirmeleri

Bakanlık açıklamasında, 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi uyarınca ve mahkeme tüzüğünün 63. maddesi kullanılarak davaya müdahil olunduğu belirtildi. Açıklamada, İspanya’nın bu müdahaleyle Gazze ve Orta Doğu’da barışın geri dönüşüne katkıda bulunmayı amaçladığı vurgulandı.

Açıklamada, “İspanya, bu davaya müdahil olarak UAD’nin ülkemiz açısından da bağlayıcı olacak kararına uymayı taahhüt etmektedir.” ifadesi kullanılarak, mahkemenin bu zamana kadar verdiği tedbir kararlarının uygulanmasının istendiği belirtildi. İspanya’nın amacının, savaşı sona erdirmek ve Filistinliler ile İsraillilerin barış ve güvenlik içinde bir arada yaşamalarının ve bölgede istikrarın sağlanmasının tek garantisi olan iki devlet uygulamasını ilerletmeye başlamak olduğu dile getirildi.

Diğer Ülkelerin Durumu ve İspanya’nın Taahhüdü

Açıklamada ayrıca, halihazırda Kolombiya, Meksika, Filistin gibi diğer ülkelerin de bu davaya müdahil olduğu ve İrlanda, Belçika ile Şili’nin de müdahil olma niyetlerini açıkladıkları hatırlatıldı. İspanya’nın, 1948 Sözleşmesine taraf bir devlet olmanın sorumluluğuyla, uluslararası hukuka ve UAD’nin çalışmalarına sıkı sıkıya bağlı olduğu belirtildi.

İlgili Yazılar