Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail Dışişleri Bakanı: “Hizbullah’a Karşı Gerekli Kararları Alacağız”

İsrail Dışişleri Bakanı: “Hizbullah’a Karşı Gerekli Kararları Alacağız”

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
38 0

İsrail Dışişleri Bakanı Katz, Hizbullah’a Sert Tepki Gösterdi

İsrail Dışişleri Bakanı Katz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hizbullah Hareketi ve Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) ilişkin açıklamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Hizbullah’ın Saldırılarına İzin Vermeyeceğiz”

Bakan Katz, “Hizbullah Hareketi’nin, topraklarına ve vatandaşlarına saldırmaya devam etmesine izin veremeyeceğini” belirterek, “Gerekli kararları yakında alacağız.” ifadesini kullandı. Hasan Nasrallah’ın GKRY’ye ilişkin açıklamalarını “tehdit” olarak nitelendiren Katz, bunun yalnızca bir başlangıç olduğunu savundu.

İsrail’in Çağrısı: “Özgür Dünya Yanımızda Yer Alsın”

Bakan Katz, “Özgür dünyanın kayıtsız şartsız İsrail’in yanında yer alması gerektiğini” vurgulayarak, “Bizim savaşımız aynı zamanda sizin de savaşınızdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Hizbullah ve GKRY Arasındaki Gerilim

Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın İsrail’in Lübnan’a olası bir saldırıda GKRY’nin havalimanı ve askeri üslerini kullanabileceği yönündeki açıklamaları, bölgede gerilime sebep olmuştu. GKRY Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos ise Lübnan’a karşı olası bir savaşta İsrail’e destek vermeyeceklerini belirtmiş ve GKRY’nin bölgedeki savaşa dahil olmak istemediğini açıklamıştı.

İlgili Yazılar