Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail, Filistinli Eski Meclis Başkanını Serbest Bıraktı

İsrail, Filistinli Eski Meclis Başkanını Serbest Bıraktı

haberci haberci - - 1 dk okuma süresi
62 0

İsrail, Aziz Duvek’i Serbest Bıraktı

Görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre, İsrail yetkilileri, 75 yaşındaki eski Filistin Meclis Başkanı Aziz Duvek’i işgal altındaki Batı Şeria’da serbest bıraktı. Duvek, ciddi sağlık sorunları yaşadığı için “güvenlik tehdidi” olarak gözaltına alınmıştı.

Duveyk’in Durumu

Filistin Esirler Cemiyeti Sözcüsü Emced en-Neccar’ın açıklamasına göre, Aziz Duveyk, şeker hastalığı ve ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele eden bir kişiydi. Daha önce anjiyo ve böbrek ameliyatı geçiren Duveyk, cezaevinde uygun sağlık hizmeti alamamış ve ailesiyle görüşmesine izin verilmemişti.

İdari Tutukluluk Uygulaması

İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulama ile istihbarata dayalı olarak Filistinlileri 1 ila 6 ay süreyle alıkoyabiliyor. Suçlama olmaksızın tutukluluğu uzatabilen askeri hakim, kişinin 5 yıla kadar cezaevinde tutulmasına karar verebiliyor.

Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk

Aziz Duveyk, Hamas’ın 2006 seçimlerinde büyük çoğunlukla kazanmasının ardından Batı Şeria’nın El Halil kentinden seçilerek Meclis Başkanlığına getirilmişti. 2018 yılına kadar görevini sürdüren Duveyk, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın parlamentoyu feshetmesiyle görevinden ayrılmıştı.

İlgili Yazılar