Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail Hükümetinden Biden’in Ateşkes Önerisine Tepki

İsrail Hükümetinden Biden’in Ateşkes Önerisine Tepki

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
29 0

Aşırı Sağcı İsrail Bakanlarından Sert Açıklamalar

ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’deki savaş için açıkladığı ateşkes önerisine İsrail hükümetinden sert tepkiler geldi. İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Biden’ın önerisine karşı çıktı.

Ben-Gvir: “Hamas’ı Devirmeden Ateşkes Kabul Edemeyiz”

Itamar Ben-Gvir, Tel Aviv’de yaptığı açıklamada, Hamas’ın tamamen ortadan kaldırılmadan Gazze’deki savaşın sona erdirilmeyeceğini belirtti. Ben-Gvir, Netanyahu’nun Hamas’ı yenmeden Gazze savaşını sonlandırması durumunda hükümeti devireceklerini ifade etti.

Smotrich: “Hamas Yok Edilene Kadar Saldırılara Devam Edilmeli”

Bezalel Smotrich ise Gazze’ye saldırıların Hamas’ın yok edilip tüm rehinelerin geri verilene kadar devam etmesi gerektiğini savundu. İsrail askerlerinin çekilmesine ve toplu tutsak tahliyesine karşı olduklarını belirten Smotrich, aksi takdirde hükümette kalmayacaklarını vurguladı.

Biden’ın Ateşkes Teklifi

ABD Başkanı Joe Biden, dün yaptığı konuşmada, İsrail’in sunduğu yeni ateşkes önerisini açıklamıştı. Biden’ın önerisinde 3 aşamalı bir plan öngörülüyor. İlk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde, İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ve rehinelerin bir kısmının serbest bırakılması yer alıyor. Biden, çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması için ikinci ve üçüncü aşamalarda da detaylı adımların atılacağını belirtmişti.

İlgili Yazılar