Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İsrail ile Ticaretin Durdurulması, İhracatçıları Yeni Yollar Aramaya Yöneltti

İsrail ile Ticaretin Durdurulması, İhracatçıları Yeni Yollar Aramaya Yöneltti

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
70 0

İhracatçılar, İsrail’e Ürün Göndermenin Alternatif Yollarını Arıyor

İsrail‘den sipariş alıp üretime başlayan veya ödeme alan ihracatçılar, ticaretin durdurulması kararının ardından ürünlerini üçüncü ülkeler üzerinden İsrail’e göndermenin yollarını arıyorlar. İmalatçılar, özellikle ödemesi alınan, üretim bandına giren, yola çıkan veya gümrükte takılan ürünleri Lübnan, Mısır veya Ürdün üzerinden göndermek için yöntemler bulmaya çalışıyorlar.

Filistin’e Giden Malların da Önü Kesildi

İsrail ile ilgili ihracat ve ithalat işlemleri durdurulduğunda, İsrail hükümeti Gazze Şeridi’ne kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verinceye kadar. Ev eşyası ihracatçısı bir şirketin sahibi, gümrük sistemlerinin İsrail’i kabul etmemeye başladığını belirterek, “İhracat anlaşması yapılan, ödemesinin bir kısmı alınan mallarımız var. Bunları Lübnan üzerinden yollamanın yollarını arıyoruz.” dedi. Gıda ihracatçısı bir şirketin sahibi ise Filistin’e gönderdiği ürünlerin mecburen İsrail üzerinden geçirdiğine dikkat çekerek, “Alınmış siparişlerimiz var. Alınan bu yasaklama kararıyla şimdi Filistin’e gidecek malların da önü kesildi.”

Türkiye’nin İthalat ve İhracat Rakamları

Türkiye geçen yıl 362 milyar dolar olan ithalatın 1,6 milyar dolarını İsrail’den yapmıştı. Aynı yıl yapılan 255 milyar dolarlık ihracatın ise 5,4 milyar doları İsrail’e gerçekleşmişti. Geçen yılki ihracat kalemlerinden başlıcaları demir-çelik, taşıtlar ve plastikler olmuştu.

“Bir Anda Kapatmak Mümkün Değil”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, İsrail’e ihracatın durdurulması nedeniyle oluşabilecek kaybı kapatmanın kolay olmadığını belirtti. Gültepe, “İsrail ile ticaret sorunu 1-2 ay içinde çözülmezse yılsonu ihracat hedefini aşağıya çekmek zorunda kalacağız.” dedi.

İlgili Yazılar