Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail Maliye Bakanı Gazze’deki Yasa Dışı Yerleşim Birimleri İçin Planlar Yapıyor

İsrail Maliye Bakanı Gazze’deki Yasa Dışı Yerleşim Birimleri İçin Planlar Yapıyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
28 0

İsrail Maliye Bakanı Smotrich, Gazze’deki Yasa Dışı Yerleşim Birimleri İçin Yeni Planlar Açıkladı

İsrail Maliye Bakanı Smotrich, yaptığı bir konuşmada, Gazze’nin merkezindeki eski bir yasa dışı yerleşim yerine atıfta bulundu. Smotrich, Gazze Şeridi’nde yasa dışı yerleşim birimleri için “planlamanın zamanının geldiğini” söyleyerek, “Sizin için Kfar Darom’da (Gazze’deki eski bir yasa dışı yerleşim birimi) yeni bir yer planlamaya başlayacağım.” dedi.

İsrail Maliye Bakanı: “Savaşçılarımız Gazze Şeridi’ni Fethedecek”

Smotrich, İsrail ordusunun Gazze’de uzun vadeli planlarına işaret ederek, “Savaşçılarımız Gazze Şeridi’ni fethedecek. Gerçeği söylemek gerekirse yerleşimin olmadığı yerde güvenlik de olmaz.” yorumunda bulundu.

Smotrich’in Gazze Politikası

İsraillilerin işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistin topraklarını gasbetmesinin en ateşli savunucularından Smotrich, 7 Ekim’deki saldırılardan bu yana defalarca Gazze’de yeniden yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin kurulması yönünde çağrılar yapmıştı.

Geçmişten Günümüze Gazze Sorunu

İsrail, 1967’deki Altı Gün Savaşı’nda işgal ettiği Gazze Şeridi’nden 2005’te çekilmişti. Hamas’ın Filistin seçimlerini kazanması ve Gazze’de iktidara gelmesinin ardından İsrail, 2006 yılında Gazze Şeridi’ni abluka altına almıştı. İşgal altındaki Batı Şeria’da 451 bin, Doğu Kudüs’te ise yaklaşık 230 bin İsrailli, Filistin topraklarını gasbediyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki bu gasplar yasa dışı sayılıyor.

İlgili Yazılar