Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Müzakereleri

İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Müzakereleri

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
46 0

İsrail ve Hamas Temsilcileri Kahire’de Toplanıyor

İsrail’in Walla haber sitesine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Doğu Özel Temsilcisi William Burns, İsrail ile Hamas arasında devam eden esir takası müzakerelerine katılmak üzere Kahire’ye gitti. Burns’un erken saatlerde Kahire’ye ulaştığı belirtildi. Yediot Ahronoth gazetesi ise adı açıklanmayan bir Mısırlı yetkilinin Burns’un Kahire’ye geldiğini doğruladı.

Hamas Heyeti de Kahire’ye Gidiyor

Mısır’ın Al-Qahera News televizyonuna konuşan üst düzey bir kaynak, Hamas hareketinden bir heyetin İsrail ile esir değişimi ve Gazze Şeridi’nde ateşkes konusunda görüşmek üzere yarın Kahire’ye geleceğini açıkladı. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye de Hamas heyetinin Gazze Şeridi’nde ateşkes görüşmelerini tamamlamak üzere Mısır’ı ziyaret edeceğini duyurdu.

Ateşkes ve Esir Takası Gündemde

Mısır ve Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni bir ateşkes ve karşılıklı esir takası anlaşması teklifinin Hamas’a sunulduğu, Hamas’ın teklif üzerinde çalıştığı ve yakında yanıtını vereceği bildirildi. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanması konusunda bir teklifin olduğunu belirtmişti. Bölgedeki çatışmalarda 24 binden fazla Filistinli öldü, 77 bin 800’den fazla yaralı bulunuyor ve 1,9 milyondan fazla Filistinli ise zorla göç ettirildi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken uluslararası toplumdan gelen uyarılara rağmen İsrailli yetkililer, bölgede kara saldırısı yapabileceklerini belirtiyor.

İlgili Yazılar