Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kakaonun Dalgalı Fiyatları Emtia Piyasalarını Sarsıyor

Kakaonun Dalgalı Fiyatları Emtia Piyasalarını Sarsıyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
35 0

Kakaonun Ton Başına Fiyatı Hızla Düştü

Kakao fiyatları, bu yıl emtia piyasalarında sert dalgalanmalarla öne çıktı. Intercontinental Exchange’de, yıl başından bu yana yaklaşık 3 katına çıkarak tarihi zirve olan 11 bin 722 dolara ulaşan kakaonun ton başına fiyatı, bu hafta yüzde 24,4 azalarak tüm zamanların en hızlı haftalık düşüşünü kaydetti. Kakaonun ton başına fiyatı bu hafta 8 bin 10 dolara geriledi.

Kakao Üretiminde Yaşanan Sorunlar

Fildişi Sahili ve Gana‘daki büyük kakao fabrikalarının tohum maliyetlerini karşılayamadığı için üretimi kısma veya durdurma kararı almasıyla kakao fiyatları rekor kırmıştı. Kötü hava koşulları ve virüsler de üretimi olumsuz etkiledi. Uzun süreli kuraklık, şiddetli yağmurlar ve bitki hastalıkları kakao arzında sorunlara neden oldu.

Yatırımcılar ve Kakao Piyasası Uzmanları Ne Diyor?

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, kakaonun fiyatlarındaki yükselişin nedenlerini açıklarken, Batı Afrika’daki üretim azalışının önemine vurgu yaptı. Ergezen, fiyatların rekor seviyeye ulaşmasının ardından kar satışlarının arttığını belirtti. Arzın yavaş yavaş artmaya başlamasıyla fiyatların dengelenmeye başlayabileceğini ifade etti.

Ergezen’e göre, kakao fiyatlarında yaşanan düşüşün devam etmesi beklenirken, arzın artmasıyla fiyatların gerileyebileceği ön görülüyor. Bu durum, vadeli ve spot piyasalarda fiyatların yeniden dengelenmeye başladığını gösteriyor.

İlgili Yazılar