Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kamuda Taşıt Satışında Yeni Dönem Tehlikesi

Kamuda Taşıt Satışında Yeni Dönem Tehlikesi

haberci haberci - - 1 dk okuma süresi
21 0

AKP’li Milletvekillerinden Skandal Yasa Teklifi

AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu torba yasa teklifi kamu taşıtlarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) aracılığıyla toplu olarak satılmasını öngörüyor. Bu teklife göre, ÖİB kamunun araçlarını ihalesiz ve keyfi bir şekilde satabilecek.

Endişe Verici Gelişmeler

ÖİB’in kamunun araçlarını satarak Kamu İhale Kanunu’nu uygulama zorunluluğu ortadan kaldırılıyor. Bu durum, taşıtların istenilen kişi veya şirkete ucuz fiyatlarla satılabileceği endişelerini beraberinde getiriyor. Bu durumda, İktidardan gelen talimatlar doğrultusunda kamunun araçlarının ranta açılabileceği endişesi artıyor.

ÖİB’in Geniş Yetkileri

ÖİB’e verilen geniş yetkilerle, kamunun elindeki tüm taşıt ve iş makinelerinin toplu veya tekil olarak satılma yetkisi getiriliyor. Mevcut durumda her kurum araçlarını kendi yöntemleriyle satarken, yeni düzenlemeyle ÖİB araçların satışını gerçekleştirecek.

İhalesiz Satış Riski

ÖİB’e verilen yetki ile kamu mallarının ihalesiz ve herkese duyurulmadan satılabilme riski gündeme geliyor. İhalelerin açık artırma yoluyla yapılması gereken yasal prosedür, bu düzenlemeyle ortadan kalkabilir ve kamunun araçları istenilen kişi veya şirkete pazarlıkla satılabilir hale gelebilir.

İlgili Yazılar