Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma’nın Enflasyon Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma’nın Enflasyon Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
31 0

TEBA’nın Haziran Sonuçlarına Göre Enflasyon Beklentileri Değerlendirildi

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma tarafından hazırlanan Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi (TEBA) sonuçlarına göre, haziran ayında yıllık enflasyon beklentisi bir önceki aya göre sabit kaldı. Ancak, bu ay ilk kez paylaşılan TEBA’nın 12 ay ileriye yönelik enflasyon beklentileri, yıl sonu beklentisine göre bir miktar daha yüksek olarak belirlendi. TEBA verilerinden elde edilen trend, 2024-2025 döneminde 21 puanlık bir düşüşü yansıtırken, 2025 ilk yarısında bu trendin yönünün tekrar yukarı dönmesi bekleniyor.

Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Artış Gösterdi

Anket sonuçlarına göre, Haziran 2024 itibarıyla yıllık enflasyon beklentisi %113 olarak belirlendi. Hanehalkının Mayıs ayındaki enflasyon beklentisi de %113’tü. Hanehalkının yıl sonu enflasyon beklentisi ise Mayıs ayına göre 1 puan artarak %93 olarak açıklandı. Haziran 2025’e kadar olan 12 aylık dönemde ise enflasyon beklentisi %97 olarak belirlendi.

En Yüksek Beklenti Metropolde

Ankette, bireylerin yaşadığı yerleşim tiplerine göre yapılan ayrıştırmada, kır, kent ve metropol alanlarına doğru fiyat artışı beklentisinin arttığı görüldü. Kırsal alanda yaşayanların fiyat artışı beklentisi %86 iken kentte %88, metropolde ise %98 olarak ölçüldü.

En Yüksek Enflasyon Beklentisi Emeklilerde

Çalışma durumuna göre yapılan incelemede, en yüksek enflasyon beklentisinin emeklilerde olduğu görüldü. Emekli grubunun genel ortalamanın yaklaşık 10 puan üzerinde enflasyon beklentisine sahip olduğu belirlendi. Emeklilerin enflasyon beklentisi %105 iken, işçi, esnaf ve çiftçi grubunda ise %95 olarak ölçüldü. İşsizlerin ve ev kadınlarının beklentisi %94, beyaz yaka çalışanların %92, öğrencilerin ise %76 oldu.

İlgili Yazılar