Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Konut Fiyatları Reel Olarak Geriliyor

Konut Fiyatları Reel Olarak Geriliyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
45 0

TCMB Verilerine Göre Konut Fiyatları

Başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Konut Fiyat Endeksi (KFE) olmak üzere sektördeki araştırmalar, konut fiyatlarında reel düşüşün yüzde 16’yı aştığını gösteriyor.

Şehir Bazında Konut Fiyatları

TCMB verilerine göre, Mart 2024’te Konut Fiyat Endeksi İstanbul’da yüzde 40,4, Ankara’da yüzde 63,9, İzmir’de yüzde 49,5 yükseldi. İstanbul’da reel düşüş dikkat çekti.

Sektördeki Diğer Araştırmalar

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ile sahibinden.com işbirliğinde hazırlanan rapora göre, son 10 aydır konut fiyatlarında reel düşüş yaşandığı belirlendi.

Endeksa Verileri ve Analiz

Endeksa’dan alınan bilgilere göre, son bir yılda konut fiyatlarındaki artış yüzde 54 oldu ve reel fiyatlardaki düşüş yüzde 15,8 olarak gerçekleşti.

Sektördeki Değerlendirmeler

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt’e göre, konut fiyatlarındaki reel düşüşün nominal değerlere yansıması beklenenden daha uzun sürebilir. Bu durum, 2 yıl içinde nominal düşüşlerin de yaşanabileceğini işaret ediyor.

İstanbul Ticaret Odası ve GAPAS Görüşleri

İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan’a göre, konut satış fiyatlarında reel düşüş yaşanıyor ancak nominal artış devam ediyor. Ayrıca, Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özcan ise konut maliyetlerinde artışa rağmen satış fiyatlarındaki artış hızının azaldığını belirtiyor.

İlgili Yazılar