Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Köprü ve Otoyol Zamlarının Enflasyona Etkisi Değerlendirildi

Köprü ve Otoyol Zamlarının Enflasyona Etkisi Değerlendirildi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
33 0

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fiyat Artışlarının Enflasyona Etkilerini Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, köprü ve otoyollara yapılan zamların enflasyona olası etkilerini sosyal medya platformu X üzerinden paylaştığı mesajlarla değerlendirdi. Şimşek, bu zam oranlarının yıllık enflasyona etkisinin yaklaşık 0,05 puan ile sınırlı olacağını öngördüklerini belirtti. Ayrıca, yıl sonu enflasyon hedeflerine ulaşmak konusunda kararlı olduklarını vurgulayarak, alınan kararlarda dezenflasyon hedefini göz önünde bulundurduklarını ifade etti.

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi ile Enflasyonla Mücadele Devam Edecek

Bakan Şimşek, “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” ve benzeri adımlarla enflasyonla mücadeleye desteklerin süreceğini belirtti. Mali disiplini güçlendirmek için atılan adımların, dezenflasyon hedefine ulaşmada önemli olduğunu vurguladı.

Ne Kadar Zam Geldi?

Bugün itibariyle Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) kamuya ait otoyol ve köprülere yüzde 76, Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yapılanlar ise yüzde 50 oranında zam yapmıştı. Örneğin, 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde otomobiller için geçiş ücreti 15 liradan 24 liraya yükseldi. Osmangazi Köprüsü’nde en ucuz geçiş ücreti 290 liradan 399 liraya, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde 295 liradan 419 liraya, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise 35 liradan 49 liraya çıktı. En ucuz geçiş ücretlerindeki artış oranları şu şekilde oldu: 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yüzde 60, Osmangazi Köprüsü’nde yüzde 37.93, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde yüzde 42.37, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise yüzde 40.

İlgili Yazılar