Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kripto Varlıklar ve Düzenleme Çalışmaları 2023’e Damgasını Vurdu

Kripto Varlıklar ve Düzenleme Çalışmaları 2023’e Damgasını Vurdu

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
38 0

Kripto Varlıklarında Düzenleme Çalışmaları Hız Kazandı

2023 yılının ilk yarısında, Türkiye dahil birçok ülkede devam eden kripto varlıkları düzenleme çalışmaları hız kazandı. ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri sürecinde adayların kripto varlıklara yönelik iyimser söylemleri ve dünyanın en büyük ekonomisinde spot Bitcoin ETF’lerin onaylanmasıyla Ethereum ETF’lerine yönelik beklentiler fiyatları destekledi.

Bitcoin ve Ethereum Değer Kazanmaya Devam Ediyor

Bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 11 Bitcoin spot ETF’si başvurusunu onaylamasının ardından rekor kırarak 73,750 dolar seviyesine çıktı. Bitcoin’in fiyatı yılın ilk yarısında yüzde 45 artarak 61,975 dolara yükseldi. Ethereum ise 3,420 dolara yükselerek yüzde 50’nin üzerinde değer kazandı.

ETF Onayları ve Halving Süreci Etkili Oldu

SEC tarafından onaylanan ETF’ler, kripto piyasalarını olumlu etkilerken, Bitcoin madenciliğinde gerçekleşen yarılanma süreci de fiyatları destekledi. Bitcoin’in arzını sınırlı tutmak amacıyla gerçekleşen yarılanma süreci, fiyatların yükselmesinde önemli bir rol oynadı.

Kripto Piyasasının Geleceği Belirsiz

Kripto para piyasaları yılın ilk yarısında yükseliş gösterse de, değer kayıpları da yaşandı. Regülatörlerin belirsizliği ve ülkelerin kripto paralara yönelik net mevzuat oluşturamaması, piyasanın geleceği hakkında belirsizlikler yaratmaya devam ediyor. Uzmanlar, makroekonomik gelişmelerin, regülasyon kararlarının ve teknoloji alanındaki ilerlemelerin kripto paraların geleceğinde belirleyici olacağını ifade ediyor.

İlgili Yazılar