Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Küresel Silah Şirketleri Hızla İşçi Alımı Yapıyor

Küresel Silah Şirketleri Hızla İşçi Alımı Yapıyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
39 0

Savunma Sektöründe Rekor İşe Alım Talepleri

Küresel silah şirketleri, soğuk savaşın sona ermesinden bu yana en hızlı işçi alımı sürecini yaşıyor. Sektör, rekor seviyelere yaklaşan siparişleri yetiştirmek için çaba sarf ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, Rusya-Ukrayna savaşı ve jeopolitik gerilimlerin artmasıyla askeri harcamalarını artırdı.

On Binlerce Yeni İş İçin Talep

Financial Times’ın yaptığı ankete göre, ABD’li ve Avrupalı 20 büyük ve orta ölçekli savunma ve havacılık şirketi, bu yıl on binlerce kişiyi işe almayı planlıyor. Lockheed Martin, Northrop Grumman ve General Dynamics gibi ABD’nin en büyük şirketlerinden üçü, 6 bin civarında pozisyonu doldurmak zorunda. Ankete katılan 10 şirket ise toplamda yaklaşık 37 bin kişilik bir işe alım hedefliyor.

İstihdama Yüzde 10 Artış Hedefleniyor

Savunma sektöründeki işe alımların artmasıyla sektör genelinde toplam işgücünde yüzde 10’luk bir artış bekleniyor. Avrupa Havacılık ve Savunma Ticaret Birliği Genel Sekreteri Jan Pie, “Bu dönem, soğuk savaşın sona ermesinden bu yana, savunma sektörü için en yoğun dönem” dedi.

Çeşitli Meslek Gruplarına Talep

Ankette mühendisler, yazılım geliştiriciler, siber güvenlik analistleri kadar kaynakçılar ve mekanikçilerin de talep gördüğü belirtildi. İtalyan şirket Leonardo’nun İnsan Kaynakları Müdürü Antonio Liotti, “Irak ya da Afganistan gibi önceki çatışmalardan bile daha yoğun bir yeni işe alım arayışı” yürüttüklerini ifade etti.

İlgili Yazılar