Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mayıs Ayında İkinci El Araç Pazarında Fiyatlar ve Satış Rakamları Değerlendirildi

Mayıs Ayında İkinci El Araç Pazarında Fiyatlar ve Satış Rakamları Değerlendirildi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
35 0

İlan Adetlerinde Yükseliş Devam Ediyor

Geçen ay çevrim içi mecralarda toplamda 411 bin 203 kurumsal ilan yayınlandı. İlan adetlerinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 26, bir önceki aya göre ise yüzde 17 artış gözlendi.

Satışlarda Artış Devam Ediyor

Mayıs ayında yayınlanan ilanların yüzde 39’u olan 160 bin 811 adet aracın satışı gerçekleşti. Satış adetlerinde geçen sene aynı döneme göre yüzde 7 düşüş, geçen aya göre ise yüzde 2lik artış belirlendi.

Fiyat Değişimleri Analizi

İkinci el çevrim içi binek ve hafif ticari araç pazarında en çok satışı yapılan ilk 35 markanın 249 modeline ait 366 bin 170 ilanın fiyat değişimleri incelendi. Bu analize göre, mayısta ikinci el araç pazarında perakende fiyatların bir önceki aya göre ortalama yüzde 0,35 düştüğü görüldü. Yılbaşından itibaren ise mayıs ayı sonunda fiyatların yüzde 1,89 arttığı belirlendi.

Motor Tipine Göre Satışlar

Geçen ay en çok satılan motor tipi dizel araçlar oldu. Dizel otomobilleri 95 bin 161 adetle takip etti. Bu satışları sırasıyla benzinli ve oto gazlı otomobiller izledi. Hibrit otomobil satışı 1300, elektrikli otomobil satışları ise 1326 adet olarak gerçekleşti.

Ortalama Satış Hızı

Mayıs ayında ikinci el araç pazarında araçların ortalama satış hızı 48 gün olarak belirlendi. Fiat marka araçlar, ortalama 41 günle pazar ortalamasına göre 7 gün daha hızlı satıldı. Mercedes-Benz ve BMW markalı araçlar ise 60 günlük hızla en yavaş satılan araçlar oldu.

İlgili Yazılar