Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mehmet Şimşek Döneminde Ekonomi: Yükselen Enflasyon ve Artan Yoksulluk

Mehmet Şimşek Döneminde Ekonomi: Yükselen Enflasyon ve Artan Yoksulluk

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
36 0

Mehmet Şimşek’in Ekonomi Politikaları ve Sonuçları

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Mehmet Şimşek, devreye aldığı ekonomi programının 1. yılında ‘doğru yolda olunduğunu’ ifade etti ancak bu dönemde dar gelirli vatandaşlar daha da fakirleşti. Faizler yükseldi, enflasyon zirve yaptı ve alım gücü düştü. Enflasyon, sabit gelirlilere ay sonunu değil, ayın ortasını görmekte zorluk çıkarır hale geldi.

Ekonomik Durum ve Mehmet Şimşek’in Açıklamaları

Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘programın çalıştığını’ belirtirken, enflasyonu tek haneli rakamlara düşürme hedefine kararlılıkla ilerleyeceklerini vurguladı. Ancak Şimşek’in ikinci yılının başında ekonomide belirgin bir toparlanma işareti görünmedi. Asgari ücret ve düşük emekli maaşlarında artışın önünü kesen politikalar uygulanmaya devam etti.

Artan Enflasyon ve Yoksulluk

Şimşek’in göreve geldiği dönemde mazot fiyatları 19 lirayken bugün 40 lirayı aştı. Temel gıda maddelerindeki fiyat artışları da dikkat çekici boyutlara ulaştı. Enflasyon %39.59 iken bugün %75’i aşmış durumda. Yoksulluk sınırı 62 bin liraya dayanırken, asgari ücret 17 bin lirada kaldı. Vatandaşların borçları hızla artış gösterdi ve ekonomik belirsizlik devam etti.

Şimşek’in Değerlendirmesi

Şimşek, politika önceliklerinde kaydedilen mesafenin doğru yolda olunduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. Ancak tasarruf tedbirlerinin yoksul kesimleri olumsuz etkilediği ve enflasyonu tetiklediği eleştirileriyle karşı karşıya kaldı. Yükselen enflasyon ve artan yoksulluk, ekonomi yönetiminin önündeki en önemli sorunlar arasında yer almaya devam ediyor.

İlgili Yazılar