Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Merkez Bankası Başkanı Karahan’dan Asgari Ücret Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Karahan’dan Asgari Ücret Açıklaması

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
47 0

Fatih Karahan, Enflasyon Raporu İle Asgari Ücret Tartışmalarına Işık Tutuyor

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Raporda asgari ücrete ilave zam tartışmalarına da değinilerek, “ücret güncellemesi olmamasının reel birim ücretler kanalıyla dezenflasyon sürecini destekleyeceği” vurgulandı.

Raporda Asgari Ücret ile İlgili Önemli İfadeler

Raporda asgari ücretle ilgili şu ifadelere yer verildi: “2023 yılında nominal ücret artış oranının bir önceki yıla göre daha yüksek olmasında, asgari ücret ayarlamasının yılda iki defa yapılması ve geçmiş enflasyona endeksleme davranışı etkili olmuştur. Asgari ücret artışının yurt içi talebi desteklediği ilk çeyrek sonrasında iktisadi faaliyette öngörülen daha ılımlı seyir ve ilave ücret güncellemesi olmamasının reel birim ücretler kanalıyla dezenflasyon sürecini destekleyeceği değerlendirilmektedir.”

Karahan’ın Asgari Ücret Mesajı

Asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulunan Karahan, şunları söyledi: “Tek asgari ücret artışı olacağı dillendirildiği için biz bunu varsaydık, bunun iletişimini yaptık. Ücret konusunda şu anda ücretlilerin yüksek enflasyondan dolayı erimesi söz konusu. Bizim birinci yapmamız gereken şey kalıcı şekilde fiyat istikrarını sağlamak. Enflasyonu düşürürsek zaten kalıcı refah artışı olacaktır. Ücretler enflasyonist olmayacak şekilde, sağlıklı bir şekilde artmaya devam edecektir.”

İlgili Yazılar