Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Merkez Bankası İstanbul Finans Merkezi için Yapım Sürecinde Neler Yaşandı?

Merkez Bankası İstanbul Finans Merkezi için Yapım Sürecinde Neler Yaşandı?

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
39 0

Genel Merkez Taşınıyor: Ümraniye’deki Dev Arazi Hareketliliği

AKP iktidarı, 2007 yılında kamu bankaları ve finans kuruluşlarının İstanbul’a taşınacağını duyurdu. Merkez Bankası da bu göç edecek kurumlar arasındaydı. İstanbul Finans Merkezi’nin tam ortasında bulunan 15 bin 960 metrekarelik arsayı satın alan Merkez Bankası, EMSALSİZ İNŞAAT tarafından benzersiz bir inşaat hakkı aldı. Toplam 258 bin metrekarelik inşaat alanına izin verilerek, AVM’den rezidansta, otelden eğitim alanlarına kadar çeşitli yapılar planlandı.

İhalelerde Değişim: TCMB’nin Yapım İşleri

TOKİ tarafından düzenlenen ihalelerde rekabetin oluşmaması üzerine AKP iktidarı, projenin Merkez Bankası’nın kasasından yaptırılmasına karar verdi. Ardından TCMB’nin mal ve hizmet alımları ile yapım işleri Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarıldı. Bu sayede, TCMB kendi belirlediği firmalarla pazarlık usulü ihale yapma hakkını elde etti.

Fiyat Farkı ve Süre Uzatımı

Merkez Bankası binasının inşaatında kaba işler tamamlandı ancak dekorasyon işleri ve iç mekan imalatları devam ediyor. Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararla, Merkez Bankası’na yapımı devam eden işlerde fiyat farkı ve süre uzatımı yetkisi verildi. Bu karara göre, belirlenen tarihler arasında artırımlı fiyat farkı hesaplanabilecek ve yükleniciye süre uzatımı verilebilecek.

Sarayın Mimarından Yüksek Bina

TCMB’nin İstanbul Finans Merkezi’ndeki genel müdürlük binası için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın mimarı Şefik Birkiye’nin şirketi VizzionArchitects ile anlaşıldı. Proje tamamlandığında 310 metre yüksekliğinde iskelet yapısıyla Avrupa’nın en yüksek binası olacak. Binanın anten kulesi ile birlikte yüksekliği 352 metreyi bulacak.

İlgili Yazılar