Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Nisan Ayında Emtia Piyasasında Yaşanan Gelişmeler

Nisan Ayında Emtia Piyasasında Yaşanan Gelişmeler

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
38 0

Emtia Piyasasında Genel Değerlendirme

Nisan ayı, emtia piyasasında sert yükselişlerin yaşandığı bir dönem oldu. Jeopolitik riskler, arz endişeleri ve kurak hava koşulları, bu piyasayı etkileyen önemli unsurlar arasında yer aldı. ABD’de açıklanan enflasyon verileri Fed’in faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyeceğine yönelik tahminleri kuvvetlendirmesine rağmen jeopolitik riskler, yaptırımlar ve üretime ilişkin endişeler emtia piyasasındaki yukarı yönlü seyri etkiledi.

Değerli Metallerde Yaşanan Gelişmeler

Geçen ay ons bazında altın yüzde 2,4, gümüş yüzde 5,3, platin yüzde 2,7 değer kazanırken, paladyum yüzde 6,1 değer kaybetti. Altının ons fiyatı 2 bin 431,54 dolarla tarihi zirveyi, gümüşün ons fiyatı da 29,79 dolarla Şubat 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Orta Doğu’daki jeopolitik riskler, merkez bankaları ve Çinli tüketicilerden gelen talep değerli metallerde yükselişe neden oldu.

Baz Metallerde Öne Çıkanlar

Tezgah üstü piyasada bakırda yüzde 13,2, alüminyumda yüzde 10,7, kurşunda yüzde 9,8, nikelde yüzde 16,2, çinkoda yüzde 19,3 artış kaydedildi. Bakırın libre fiyatı 4,67 dolarla Nisan 2022’den sonraki zirveyi gördü. ABD ve İngiltere’nin alüminyum, bakır ve nikel ithalatına yasak getirmesi baz metal fiyatlarında sert yükselişlere sebep oldu.

Enerji ve Tarım Grubunda Yaşanan Değişimler

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1 azalırken, doğal gazın fiyatı yüzde 12,9 artış gösterdi. Tarım grubunda ise buğday, mısır ve pirinç fiyatlarında yükselişler yaşanırken, kahve ve kakao fiyatlarında dalgalanmalar görüldü. Hindistan ve Avustralya’da pamuk rekoltelerinin artmasıyla pamuk fiyatları düşerken, Güneydoğu Asya’daki kuraklıklar kahve fiyatlarını artırdı.

İlgili Yazılar