Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Norveç Varlık Fonu, Tesla’nın Elon Musk için Ödeme Paketine Karşı Oy Kullanacak

Norveç Varlık Fonu, Tesla’nın Elon Musk için Ödeme Paketine Karşı Oy Kullanacak

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
40 0

Varlık Fonu Endişelerini Dile Getirdi

Norveç Varlık Fonu, dünyanın en büyük varlık fonu olarak bilinen 1,7 trilyon dolarlık fonla Tesla’nın Elon Musk için 56 milyar dolarlık ödeme paketine karşı oy kullanacağını açıkladı. Fon, ödeme paketinin büyüklüğü nedeniyle riskin artmasından endişe duyduklarını belirtti.

Genel Kurul’daki Oylama Önemli Bir Adım Olacak

Norveç Varlık Fonu, Tesla’da 7,72 milyar dolarlık değere sahip yüzde 0,98’lik bir paya sahip. Fon, genelde yatırım yaptığı şirketlerin genel kurul toplantılarından beş gün önce oy tercihlerini açıklıyor. Önümüzdeki hafta yapılacak oylama, Musk’ın ücret paketinin hissedarların önüne ikinci kez konulması anlamına geliyor.

Hissedar Oylamaları Önemli

Norveç Varlık Fonu 2018 yılında aynı pakete karşı oy kullanmış ve bu kararlarını şimdi de tekrarladıklarını açıkladı. Ancak hissedar oylamalarının sadece tavsiye niteliğinde olduğu belirtildi. Yine de, oylamayı kaybetmek Musk için ciddi bir prestij kaybı anlamına gelebilir.

Öneriler ve Beklentiler

Norveç Varlık Fonu, Tesla’nın Delaware’den Teksas’a taşınmasını ve toplu sözleşme ile örgütlenme özgürlüğü konularında destekleyeceğini açıkladı. Ancak Tesla’nın çalışan haklarını korumaya kararlı olduğunu belirterek bu önerilere karşı çıkabileceği ifade edildi. Oylamada ret sonucu çıkması durumunda Musk’ın Tesla’dan ayrılabileceği de gündemde.

İlgili Yazılar