Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. OECD Raporuna Göre Türkiye’nin Rüşvetle Mücadeledeki Eksiklikleri

OECD Raporuna Göre Türkiye’nin Rüşvetle Mücadeledeki Eksiklikleri

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
31 0

Rüşvetle Mücadele Grubu’nun Raporu

OECD bünyesindeki Rüşvetle Mücadele Grubu’nun (WGB) raporunda Türkiye’nin rüşvetle mücadele konusundaki tavsiye ve kriterlere uymadığı, taahhütleri yerine getirmediği vurgulandı. CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, “İktidar, Türkiye’yi kara para ve suç örgütlerinin ikametgahına çeviren başkasıymış gibi gri listeden çıkışı başarı diye sunuyor. Şimdi ise yolsuzluk ve rüşvetle mücadeleden kaçıyor. Türkiye, Rüşvetle Mücadele Çalışma Grubu tarafından yayınlanan raporda ‘rüşvet cenneti’ olarak nitelendirildi” dedi.

Türkiye’nin Uygulamadığı Tavsiyeler

Toprak’ın açıklamalarına göre, Türkiye’nin 1997’de imzaladığı ve Mart 2000’de yürürlüğe koyduğu Rüşvetle Mücadele Sözleşmesi’ne rağmen bugüne kadar 27 tavsiye ve uyarıdan sadece üçünü uyguladığı belirtiliyor. Türkiye’nin 21 kritik tavsiyeyle ilgili hiçbir adım atmadığı vurgulanırken, 2018 ve 2022 yıllarında yabancı kaynaklara dayalı kara para aklama açısından ulusal risk değerlendirmesine alındığı ifade ediliyor.

Medya ve Kamu İhale Kanunu Üzerine Eleştiriler

Raporda medyanın yüzde 90’ının iktidar kontrolünde olmasının rüşvet ve yolsuzluk haberlerinin sansürlenip engellendiği, erişim yasağı getirildiği ve iddiaların soruşturulmadığı belirtiliyor. Ayrıca, Kamu İhale Kanunu’nun zimmete para geçirme, rüşvet ve yolsuzluk açısından müsait olduğu ve taahhütlerin yerine getirilmediği vurgulanıyor.

Mehmet Şimşek ve Servet Affı

Raporda, önceki AKP-Erdoğan hükümetlerinde Maliye Bakanı ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevlerini yürüten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kayıt dışı servetlerin aklanmasına olanak sağlayan servet affı-varlık barışı yasalarının mimarı olduğu da dile getiriliyor.

İlgili Yazılar