Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. OGM’nin Ekoturizm Faaliyetleriyle Doğa ve İnsanlar Buluşuyor

OGM’nin Ekoturizm Faaliyetleriyle Doğa ve İnsanlar Buluşuyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
35 0

Ekoturizm: Doğa ve Kültürün Buluşma Noktası

Ekoturizm, doğal hayat ve kaynaklarla uyumlu, sürdürülebilir bir turizm faaliyeti olarak dikkati çekiyor. Orman Genel Müdürlüğü, ekoturizm faaliyetlerini vatandaşların kullanımına sunarak doğal ve kültürel kaynakları turizme kazandırıyor.

2021-2025 Ekoturizm Eylem Planı Uygulanıyor

OGM tarafından hazırlanan 2021-2025 yıllarını kapsayan Ekoturizm Eylem Planı kapsamında, Türkiye genelinde 110 “Ekoturizm Yönetim Planı”nın hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu planla yöre halkına ekonomik fayda sağlanması ve doğal kaynakların korunması hedefleniyor.

Ekoturizm Alanlarına Yatırımlar Devam Ediyor

Ekoturizm bölgelerinde dinlenme alanları, seyir terasları, yönlendirme tabelaları gibi tesisler yapılıyor. Bu alanlar, doğa yürüyüşü, bisiklet, at biniciliği gibi aktiviteleri gerçekleştirmek isteyenler için çekici hale getiriliyor. Bugüne kadar 106 ekoturizm alanı donatılarla birlikte ziyaretçilere açıldı.

Ormanları Keşfetmek İçin “Benim Ormanım” Uygulaması

Vatandaşların ekoturizm rotalarından daha iyi faydalanması amacıyla “Benim Ormanım” mobil uygulaması hayata geçirildi. Bu uygulama sayesinde, ekoturizm rotaları, aktiviteler, hava durumu ve yol tarifleri gibi bilgilere kolayca erişilebiliyor.

Bu ekoturizm faaliyetleriyle kırsal kalkınmaya ve ülke ekonomisine yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlanırken, doğaseverler de doğanın keyfini çıkarıp keşfetme fırsatı buluyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken ekoturizm alanları, tatillerini doğayla iç içe geçirmek isteyen herkesi bekliyor.

İlgili Yazılar