Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. OPEC Raporuna Göre Mayıs Ayında Ham Petrol Üretiminde Değişimler

OPEC Raporuna Göre Mayıs Ayında Ham Petrol Üretiminde Değişimler

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
8 0

Nijerya, Gabon ve Ekvator Ginesi’nde Artış, Suudi Arabistan, Kuveyt, Libya ve Kongo’da Düşüş

OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna göre, mayısta ham petrol üretimi en çok Nijerya, Gabon ve Ekvator Ginesi’nde artarken, en fazla Suudi Arabistan, Kuveyt, Libya ve Kongo’da düşüş gösterdi. Günlük petrol üretimi Nijerya’da 74 bin varil, Gabon’da 17 bin varil ve Ekvator Ginesi’nde 13 bin varil arttı. Aynı dönemde, Suudi Arabistan’da günlük üretim 32 bin varil azalırken, Kuveyt’te 15 bin varil, Libya’da 14 bin varil, Kongo’da 11 bin iddaci varil düşüş yaşandı.

OPEC Üretimi ve Sondaj Kuyusu Sayısındaki Değişim

OPEC’in ham petrol üretimi mayısta önceki aya göre günlük 29 bin varil artarak 26 milyon 629 bin varile yükseldi. Dünyadaki sondaj kuyusu sayısı geçen ay 51 azalışla 1746’ya gerilerken, sondaj kulesi sayısı OPEC ülkelerinde 3, OPEC dışı ülkelerde ise 48 düştü.

Küresel Petrol Talebindeki Artış

Bu yıl küresel petrol talebinin geçen yıla göre 2 milyon 250 bin varil artarak 104 milyon 460 bin varile yükseleceği tahmin ediliyor. Bu iddaci giriş artışta, hava yolu ve kamyon taşımacılığı dahil olmak üzere karayolu ulaşımının yanı sıra OECD üyesi olmayan ülkelerde sanayi, inşaat ve tarım faaliyetlerindeki talebin etkili olması bekleniyor. Küresel talebin 2025’te günlük 1 milyon 850 bin varil artışla 106 milyon 310 bin varile çıkacağı tahmin ediliyor.

İlgili Yazılar