Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Otomotivde Elektrikli Araçlar ve Bakım Maliyetleri

Otomotivde Elektrikli Araçlar ve Bakım Maliyetleri

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
55 0

Türkiye’de Elektrikli Araç Satışları Artıyor!

Türkiye’de yılın 4 ayında 2023’ün aynı dönemine göre “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 273 artışla 20 bin 255 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,1’den yüzde 6,9’a yükseldi. Hibrit otomobillerin payı ise yüzde 11,1’den yüzde 14,9’a çıktı.

Elektrikli Araçlar Daha Uygun Bakım Maliyeti Sunuyor

Türkiye’de en fazla satılan elektrikli otomobil olan C-SUV segmentindeki Togg T10X, içten yanmalı otomobillere kıyasla yüzde 85 daha uygun bakım maliyeti sunuyor. T10X, içten yanmalı C-SUV bir otomobile göre daha uzun garanti süreleri ve düşük bakım maliyeti vaat ediyor.

Elektrikli Araçlar Daha Uygun Toplam Maliyet Sağlıyor

Elektrikli araçlar, düşük toplam kullanım maliyetiyle içten yanmalı modellere karşı daha rekabetçi bir pozisyonda. Özellikle Togg T10X, “finansal maliyet”, “3 yıl MTV” ve “3 yıl enerji/yakıt masrafı” gibi maddeler çerçevesinde elektrikli araçlarla yüzde 48 daha uygun toplam maliyet avantajı sunuyor.

Elektrikli Araçlar Yakıt Ekonomisinde Öne Çıkıyor

Elektrikli otomobillerde 10 kata kadar yakıt ekonomisi sağlanabiliyor. Ayrıca, elektrikli araçlar, bakım maliyetleri ve toplam maliyet açısından benzinli veya dizel seçeneklere kıyasla yaklaşık yüzde 50 avantajlı durumda bulunuyor.

Elektrikli Araçların Batarya Maliyetleri Düşüyor

Satın alma maliyetleri açısından elektrikli araçlar, batarya maliyetlerindeki düşüşle birlikte benzinli veya dizel araçlara göre daha uygun hale gelmiştir. Bugünün koşullarında, batarya maliyetlerinin araç satış fiyatlarının yaklaşık yüzde 20-25’ine tekabül ettiği belirtilmektedir.

İlgili Yazılar