Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Pentagon Sözcü Yardımcısı Singh: “İsrail’in Filistinli Çadırlarını Bombalaması Korkunç”

Pentagon Sözcü Yardımcısı Singh: “İsrail’in Filistinli Çadırlarını Bombalaması Korkunç”

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
31 0

Singh: “Sahadan Gelen Görüntüler Yürek Parçalayıcı”

Pentagon Sözcü Yardımcısı Singh, günlük basın toplantısında İsrail’in Refah’ta yerlerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombalamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Singh, hafta sonu yaşananları ciddiye aldıklarını belirterek, “Sahadan gelen görüntüler korkunç, yürek parçalayıcı. Bunun durmaya ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Singh: “İsrail’e Güvenlik Yardımlarını Sürdürüyoruz”

Singh, İsrail ile yaptıkları görüşmelerde sivillerin korunması konusunda çağrıda bulunduklarını vurgulayarak, “Özellikle bu saldırı hakkında size verebileceğim daha fazla bilgi yok.” dedi. ABD’nin Refah’ta “geniş çaplı” saldırıları desteklemediğini ve İsrail’in sahadaki saldırıları ile ilgisinin olmadığını belirten Singh, İsrail’e “güvenlik yardımlarını” sağlamaya devam ettiklerini ifade etti.

Singh: “Soruşturmayı Beklemek Gerekiyor”

Singh, ABD yapımı bombanın kullanılıp kullanılmadığı yönündeki soruya, “Ne tür mühimmat kullanıldı bilmiyorum, bunu İsraillilere sormanızı öneririm.” şeklinde yanıt verdi. Refah’ta zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarına yapılan saldırı hakkında İsrail’in başlattığı soruşturmayı beklemek gerektiğini belirten Singh, “İsrail hükümetinin uygun ve kapsamlı soruşturma yapabileceğine güveniyoruz.” diye konuştu.

Olayın Geçmişi

24 Mayıs’ta Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’e karşı aldığı tedbir kararında, Refah’ta yaşanan saldırıları durdurmasını, insani yardımları engellememesini ve suçları araştırmak üzere BM görevlilerine Gazze’ye giriş izni vermesini istemişti. Ancak İsrail, UAD’nin aldığı karara rağmen 26 Mayıs’ta Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına yönelik saldırı gerçekleştirmiş ve 45 Filistinli hayatını kaybetmişti. Görgü tanıkları, İsrail’in bombardımanı sonucu birçok çadırın yıkıldığını ve yanmaya başladığını aktarmıştı. Bu saldırı, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin barındığı Refah kentinde gerçekleşmişti. Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtmişti.

İlgili Yazılar