Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Perakende Sektöründe Enflasyonun Etkileri

Perakende Sektöründe Enflasyonun Etkileri

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
39 0

Kredi Kartı Harcamalarındaki Azalma ve Tüketici Tercihlerindeki Değişim

Enflasyonla mücadele kapsamında alınan tedbirler, özellikle kredi kartı harcamalarında azalmaya neden oldu. Vatandaşın düşen alım gücü, tüketim tercihlerinde belirgin değişikliklere yol açtı. Tüketiciler, sadece düşük fiyatlı ve kampanyalı ürünlere yönelmeye başladı.

Alışveriş Merkezleri ve Mağazaların Durumu

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Nuri Şapkacı, tüketicilerin mart ayından bu yana satın alma gücünün düşmesiyle küçük miktarlı alışverişlere yöneldiğini belirtti. AVM ve mağaza ziyaretlerinin alışverişe dönüş oranında da belirgin bir düşüş yaşandığı vurgulandı.

Perakende Sektöründe Fiyatlama ve Talep Davranışları

Şapkacı, sektörde fiyatlama davranışlarının bozulduğunu ve enflasyonun gerekçe gösterilerek yüksek zamların yapıldığını dile getirdi. Zincir Mağazalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe ise iç talepteki daralmanın sektörü olumsuz etkilediğini belirterek, mağaza yatırımlarının durma noktasına geldiğini ifade etti.

Yeme İçme Sektöründe Yaşanan Değişimler

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Ünal Dölek, enflasyon ve satın alma gücündeki düşüşle birlikte 45 yaş üstü tüketicinin restoranlardan çekildiğini belirtti. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise turistlere yapılan satışların toplam içindeki payının düşüş gösterdiğine dikkat çekti.

İlgili Yazılar