Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Reel Sektörün Borç Yükü Hızla Artıyor

Reel Sektörün Borç Yükü Hızla Artıyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
29 0

Merkez Bankası Raporuna Göre Şirketlerin Borç Yükü Katlanarak Büyüyor

Merkez Bankası’nın 6 ayda bir yayımladığı Finansal İstikrar Raporu, reel sektör firmalarının borç yükünün hızla arttığını ortaya koydu.

Firmalar Yurt İçi Kredilerden Daha Az Yararlanıyor

Raporda, şirketlerin TL kredilerinin yurt içi hasıla içindeki payının azaldığı ve yüksek TL faizi nedeniyle şirketlerin uluslararası tahvil piyasaları ve yurt içi bankalardan döviz cinsi borçlanmaya başladığı vurgulandı.

Reel Sektörün Toplam Borcu 12 Trilyon 598 Milyar TL’yi Aştı

Şubat 2024 itibarıyla reel sektör firmalarının toplam finansal yükümlülüğü, yıllık %53.9 büyümeyle 12 trilyon 598 milyar TL’ye ulaştı. Bu tutarın büyük bir kısmı yurt içi kredilerden oluşuyor.

Yabancı Para Kredilerinde Artış Gözleniyor

Yabancı para kredileri Eylül 2023’te gerilese de 2024’te yeniden artarak 223.8 milyar dolara ulaştı. Merkez Bankası’nın döviz kredilerine getirdiği %2 büyüme kısıtıyla, borçluluktaki artışın ılımlı bir seyir izlemesi bekleniyor.

Reel Sektörün Net Döviz Açık Pozisyonu Azalıyor

2018’de 173 milyar dolar olan net döviz açık pozisyonu, 2024’te 84.8 milyar dolara gerileyerek reel sektörün döviz riskinin azaldığı gözlemlendi.

Toplamda 49 Bin Firmanın Döviz Riski Bulunuyor

Merkez Bankası raporuna göre, 15 milyon dolar altı ve üstü gruplarda döviz kredisi bulunan firma sayısının arttığı belirtiliyor. Döviz riski bulunan firma sayısı toplamda yaklaşık 49 bine yükseldi.

İlgili Yazılar