Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle’den Beyaz Et Sektörü Açıklaması

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle’den Beyaz Et Sektörü Açıklaması

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
36 0

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, beyaz et sektöründe yürütülen soruşturmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Küle, rekabetin korunması adına alınan önlemleri ve yürütülen çalışmaları değerlendirdi. İşte detaylar:

Beyaz Et Piyasasında Soruşturmalar Devam Ediyor

Küle, beyaz ve kırmızı et piyasalarında yapılan çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtti. Rekabete aykırı uygulamaları tespit edilen firmalara ağır idari para cezaları uygulandığını ve bu uygulamaların devam edeceğini vurguladı.

En Kapsamlı Soruşturma: Abalıoğlu Lezita ve Diğerleri

Küle, beyaz et piyasasında faaliyet gösteren bazı firmalara yönelik 4 ayrı soruşturma başlatıldığını hatırlattı. En kapsamlı soruşturmanın, rekabete hassas bilgi değişimi yoluyla ihlallerin tespit edilmesi amacıyla 10 teşebbüs hakkında yürütüldüğünü belirtti.

Uzlaşma Süreci ve Cezalar

Küle, Lezita, Beypiliç, Keskinoğlu ve Şenpiliç’in uzlaşma başvurusunda bulunduğunu açıkladı. İhlali kabul eden 4 üreticiye toplamda 1,2 milyar lira idari para cezası uygulandığını ve soruşturmanın bu teşebbüsler bakımından sonlandığını belirtti.

Kararlılıkla Devam Ediyoruz

Küle, beyaz ve kırmızı et piyasalarında yapılan çalışmaların kararlılıkla devam edeceğini vurgulayarak, vatandaşların refahını olumsuz etkileyen rekabet dışı faaliyetlerden kaçınılması gerektiğini belirtti. Aksi halde ağır idari para cezaları ile karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

İlgili Yazılar