Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Çinli Otomobil Üreticileri Türkiye’ye Yatırım Yapabilir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Çinli Otomobil Üreticileri Türkiye’ye Yatırım Yapabilir

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
48 0

Bakan Kacır, BYD ve Chery ile İleri Düzeyde Görüşmeler Yaptıklarını Açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çinli elektrikli otomobil üreticileri BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Yatırımların Tamamlanması İçin Kısa Süre Bekleniyor

Bakan Kacır, Bloomberg’e yaptığı açıklamada yatırımlarla ilgili somut gelişmenin ne zaman beklendiği sorusuna “Biz artık kısa zaman içinde tamamlanmasını arzu ediyoruz” yanıtını verdi. “Bu yaz olur mu?” sorusuna ise “Ümidimiz o yönde. Biz şu anda ikisiyle de mesafe kat ettik. Ama tabii bunlar sonuçta bütün süreçleri değerlendiriyorlar. Bizimle birlikte farklı alternatifleri de değerlendiriyorlar” dedi.

4 Çinli Firma ile Görüşmeler Devam Ediyor

Bakan Kacır, “Biz de halihazırda dört farklı Çin markasıyla Türkiye’de üretim için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bunlardan ikisiyle görüşmelerin son aşamasına kadar geldik” dedi. İleri düzeydeki görüşmelere geçilen firmalardan biri olan Chery, İspanya’da üretim merkezi kurma hazırlığında.

Türkiye’nin Otomotiv Endüstrisi ve Altyapısı Önem Taşıyor

“Çin markaları özellikle Avrupa pazarında büyümek istiyorlar” diyen Kacır, Gümrük Birliği üyeliği ve Türkiye’nin otomotiv endüstrisindeki altyapısının da yatırım kararlarında etkili olduğunu vurguladı. Bakan Kacır, Türkiye’nin Çin için de bir fırsat olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar