Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sarkozy: Macron’un Erken Seçim Kararı Ülke İçin Riskli

Sarkozy: Macron’un Erken Seçim Kararı Ülke İçin Riskli

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
38 0

Sarkozy, Macron’un Erken Seçim Kararını Değerlendirdi

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Le Journal de Dimanche gazetesine verdiği röportajda, Emmanuel Macron’un erken genel seçim kararını değerlendirdi. Sarkozy, 9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin açık ara farkla birinci gelmesinin üzerine Macron’un parlamentoyu feshetmesinin “cumhurbaşkanı için olduğu gibi ülke için de büyük bir risk” oluşturduğunu belirtti.

Sarkozy’nin Değerlendirmesi

Sarkozy, Macron’un parlamentoyu feshetme kararının “aşırı sağa oy veren seçmenin öfkesini tersine çevirmek yerine bu öfkenin onaylanması” ile sonuçlanabileceğini dile getirdi. Aşırı sağın sandıkta yeniden galip gelme “riski” bulunduğunu ifade eden Sarkozy, Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) genel seçimlerde RN ile ittifak yapma durumuna ilişkin değerlendirmesinde de LR’nin şu anki lideri Eric Ciotti’nin aşırı sağcılarla ittifak yapacağına ilişkin açıklamalarını “uygunsuz” bulduğunu söyledi.

LR İçinde Ayrışma

Ciotti’nin RN ile ittifaka yeşil ışık yakmasının ardından çok sayıda Cumhuriyetçi senatör ortak bildiri yayımlayarak bu ittifaka karşı olduklarını dile getirmişti. Bu durum parti içinde ayrışma ve iç karışıklığa yol açmış, LR yönetimi 12 Haziran’da düzenlediği acil toplantıda başkanlarını partiden ihraç etme kararı almıştı.

Seçim Sonuçları ve Erken Seçim Kararı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Ulusal Birlik (RN) yüzde 31,37’lik oyla birinci olurken, Emmanuel Macron’un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci sırada yer almıştı. Macron, seçim sonuçlarının ardından Parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında erken seçime gitme kararı almıştı.

İlgili Yazılar