Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım Bakanı Yumaklı, Hububat ve Bakliyat Sektörü Temsilcileriyle Buluştu

Tarım Bakanı Yumaklı, Hububat ve Bakliyat Sektörü Temsilcileriyle Buluştu

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
45 0

Tarım Sektöründe İstişare Önemli

Tartım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar ve TİM Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Yumaklı, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlu bitkiler sektörünün gelişiminin stratejik olduğunu vurgulayarak sektör temsilcileriyle istişareye büyük önem verdiklerini belirtti.

Planlı Tarımsal Üretime Destek

Yumaklı, tarımda planlı üretime geçilmesi için yapılan düzenlemelerin önemine değinerek, tarımsal üretimin artırılması ve gıda arz güvenliğinin sağlanması için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Sözleşmeli Üretim Önemli Bir Adım

Bakan Yumaklı, geçen yıl bitkisel üretimin rekor seviyeye ulaştığını belirterek, sözleşmeli üretimin üretim kapasitesini artırarak sektöre olumlu etkiler sağlayacağını dile getirdi.

Türkiye’nin Tarım Potansiyeli

Yumaklı, Türkiye’nin tarım potansiyeline dikkat çekerek, geçen yıl 212 ülke ve bölgeye 2 bin 200 çeşit tarım ürünü ihraç edildiğini ve yaklaşık 31 milyar dolarlık ihracat geliri elde edildiğini söyledi.

Tarım Müşavirleri ile İhracatın Desteklenmesi

Bakan Yumaklı, farklı ülkelere atanan tarım müşavirlerinin ihracatın geliştirilmesine katkı sağladığını belirterek, sektörün gelişimini desteklemek için çeşitli politika ve stratejiler geliştirdiklerini ifade etti.

İlgili Yazılar